04.05.2025
В Україні досі знаходять снаряди Другої світової
Наразі Україна вважається найбільш замінованою країною в Європі. Це й не дивно, адже війна у нас ...
26.04.2025
Чорнобильська трагедія: нові виклики та перестороги
Щороку, в цей день світ згадує сумні та моторошні події – 38 роковини Чорнобильської аварії. ...
25.04.2025
Скільки ще олії залишилося в річці Південний Буг?
Останній місяць співробітники Центру екологічної інформації Гончарівки намагалися з’ясувати скільки ...
Цибуля круглонога Allium sphaeropodum Klokov (A. paczoskianum auct. non Tuzson)
Родина Цибулеві — Alliaceae
Природоохоронний статус виду Вразливий.
Наукове значення Ендемічний пн.-зх.-причорноморсько-придністровський вид зі спорідненості A. paczoskianum Tuzson — A. flavum L.
Ареал виду та його поширення в Україні Пн.-зх. Причорномор’я, Придністров’я. Зх. Лісостеп, Правобережний Степ. Сх. межа поширення проходить по р. Інгулець. Адм. регіони: Тр, Хм, Вн, Чк, Кд, Дн, Од, Мк, Хс.
Чисельність та структура популяцій Популяції локальні з дифузною просторовою структурою. Щільність популяцій — 2–10 особин на 1 м2. Популяції стабільні, нормального типу з повночленними віковими спектрами.
Причини зміни чисельності Руйнування екотопів, пасквальні навантаження на екосистеми.
Умови місцезростань Сухі вапнякові кам’янисто-щебенисті ґрунти, у складі кальцепетрофітних угруповань і петрофітно-степових фітоценозів що відносяться до порядку Alysso-Sedetalia. Ксерофіт.
Загальна біоморфологічна характеристика Геофіт. Багаторічна трав’яна рослина 20–40 см заввишки. Цибулина куляста, 9–14 мм в діаметрі, з жилкуватими оболонками. Листки (3–5) щетиноподібні, обгортають піхвами стебло до його середини. Покривало у 3–5 разів довше за зонтик. Квітки ясно-жовті, блискучі. Оцвітина дзвоникувата або трубчасто-дзвоникувата 4–5 мм завдовжки. Коробочка 4–5 мм завдовжки з округло-серцеподібними стулками. Цвіте у червні–липні, плодоносить у серпні–вересні. Розмножується цибулинами і насінням.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони Охороняють на території пам’ятки природи загальнодержавного значення «Урочище Заліщицька діброва» (Тернопільська обл.) та в ряді заказників місцевого значення в Миколаївській обл. Необхідно розширити мережу заповідних територій, вирощувати вид у ботанічних садах, здійснювати моніторинг популяцій. Заборонено несанкціоноване збирання рослин, порушення умов місцезростань виду, зокрема видобування вапняків.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення Вітамінне, декоративне.
Основні джерела інформації Крицька, Новосад, 2004; Флора европейской части СССР, 1979; Флора УРСР, 1950; ЧКУ, 1996.
Автори: В.В. Новосад, Л.І. Крицька, О.О. Кагало (Червона Книга України. 2009)
Фото: О.О. Кагало