Новини. Події

04.05.2025
В Україні досі знаходять снаряди Другої світової
Наразі Україна вважається найбільш замінованою країною в Європі. Це й не дивно, адже війна у нас ...

Детальніше...

26.04.2025
Чорнобильська трагедія: нові виклики та перестороги  
Щороку, в цей день світ згадує сумні та моторошні події – 38 роковини Чорнобильської аварії.  ...

Детальніше...

25.04.2025
Скільки ще олії залишилося в річці Південний Буг?
Останній місяць співробітники Центру екологічної інформації Гончарівки намагалися з’ясувати скільки ...

Детальніше...

Всі новини


Випадкове фото



Емпуза піщана Empusa pennicornis

Таксономічна належність Клас — Комахи (Insecta), ряд — Богомоли (Mantoptera), родина — Емпузиди (Empusidae).

Природоохоронний статус Вразливий.

Ареал виду та його поширення в Україні Ареал охоплює Пн. Причорномор’я, Малу Азiю, Близький Схід, Кавказ, Закавказзя, степові райони Нижнього Поволжя і Казахстану, Середню Азiю. В Україні знайдений в Херсонській і Миколаївській обл.

Чисельність і причини її зміни Рідкісний вид, реєструються лише поодинокі екземпляри. Зникає через розорювання цілини, степові пожежі, перевипас та застосування пестицидів.

Особливості біології та наукове значення Генерація однорічна. Зимують личинки (у підстилці або серед сухих стебел трав), продовжуючи розвиток навесні. Наприкінці червня — на початку липня з’являються дорослі особини, які тримаються на стеблах і
листках високих трав (молочаю, полину та ін.). В середині липня дорослі особини відкладають яйця групами у капсули (оотеки). На початку — в середині серпня з’являються личинки. Дорослі емпузи та їхні личинки — хижаки, полюють удень на різних комах. Самці вночі летять на світло. Тримаються на піщаних ділянках з розрідженою рослинністю і сухостеповим травостоєм.

Морфологічні ознаки Довжина тіла — 55–60 мм. Тіло сильно видовжене, зеленувато-жовте або сірувато-коричневе. На кінцівках комахи кілька світлих плям. Голова з добре помітним, направленим вгору конічним виростом. Передня поверхня цього виросту відбиває сонячне світло, що допомагає у приманюванні здобичі. У самців великі гребінчасті вусики, у самок — короткі, ниткоподібні. Тазики середніх ніг у самок і самців з невеликими округлими дор сальними пластиноподібними виростами, на тазиках задніх ніг вирости мають вигляд вузької кромки.

Режим збереження популяції та заходи з охорони Охороняються локальні популяції у БЗ Чорноморському та «Асканія-Нова». Слід створювати ентомологічні заказники в місцях виявлення виду.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення Корисний ентомофаг, комерційного значення не має.

Основні джерела інформації: Медведев, 1929; Бей-Биенко, 1964 a; ЧКУ, 1994; Котенко и др., 2000; Otte, Spearman, Stiewe, Eades, 2008; власні спостереження Пушкаря.

Автори: Т.І. Пушкар, В.М. Єрмоленко  (Червона Книга України. 2009)
Фото: В.В. Савчук

Екологічний календар