Новини. Події

21.10.2021
Від мухоморів не вмирають, а от зеленушки не зовсім їстівні: цікаві лайфхаки від досвідченого грибника
У Центрі екологічної інформації відбулася незвичайна лекція про гриби від грибника ...

Детальніше...

20.10.2021
У бібліотеці започаткували «Кіноклуб любителів нуару»
Минулої неділі відбулася довгоочікувана зустріч поціновувачів кіномистецтва, а саме – фільмів у ...

Детальніше...

19.10.2021
«Не гарячкуй» у Гончарівці
У Центрі екологічної інформації користувачі книгозбірні часто грають у різноманітні настільні ігри. Атмосфера ...

Детальніше...

Всі новини

Голосування
Як Ви ставитесь до бродячих тварин в місті?Випадкове фотоВсі новини

Рейтинг екологічної безпеки регіонів. Де в Україні найчистіше повітря

08.02.2020

Фото: Getty Images Авторитетні українські екологи вважають, що скласти екорейтінг, результати якого на 100% будуть відповідати істині, неможливо: повноцінні наукові дослідження в Україні давно не проводяться. Крім того, на думку експертів, без постійного моніторингу стану навколишнього середовища і впливу на неї підприємств все публікуються держорганами цифри умовні. Але все ж журналісти Фокусу, спробували скласти екологічний рейтинг регіонів України

Соцдослідження демонструють, що все більше українців турбують екологічні проблеми країни. За даними групи "Рейтинг", за станом на осінь 2019 го екологічних катастроф бояться 37% українських громадян, хоча ще на початку минулого року таких було не більше чверті опитаних. Важко визначити, що провокує ці страхи. Можливо, далися взнаки фокусування світових медіа на перспективах зміни клімату і властиві обговоренню теми емоції, уособленням яких стала юна шведка Грета Тунберг. Бути може, жителі великих міст раптом відчули погіршення якості повітря, як це минулої осені відбулося з киянами, задихається від смогу. Але як би там не було, очевидно, що люди хочуть знати, які загрози для них несе навколишнє середовище. Саме тому Фокус в черговий раз підготував екологічний рейтинг регіонів України.
За підсумками бесід з ними вималювалася цікава картина. Яким би добрим при погляді на статистику не здавався регіон, він неминуче стикається з проблемами, спільними для всієї країни. Як правило, в населених пунктах відсутні очисні споруди для стоків або ж їхня робота незадовільна в силу їх тривалої служби та аварійного стану. Жодна область і не освоїла правила цивілізованого поводження з побутовими та промисловими відходами. У регіонах, багатих на природні ресурси - від лісів до корисних копалин, - нерідко спостерігається їх варварська видобуток, після якої природа ще довго не зможе оговтатися.
Не можна сказати, що місцеві адміністрації не звертають уваги на ці проблеми: багато хто з них прийняли програми, що пропонують вирішення болючих питань. Погано тільки, що на конкретні дії в місцевих бюджетах зазвичай не вистачає грошей. Можливо, ситуація зміниться, коли екологічних катастроф стануть побоюватися всі українці. Ось тільки не було б запізно.
Як рахували?
Редакція Фокуса втретє складає рейтинг екологічного стану регіонів країни. Навіть по повторюваним з року в рік проблемам зрозуміло, що з екологією в Україні біда. Хоча б тому, що в нашій країні немає даних, що дозволяють оперативно оцінити основні екологічні показники, такі як обсяги викидів стічних вод, створення та утилізація відходів, середня тривалість життя і кількість злоякісних новоутворень. Ці дані доводиться по крихтах збирати з різних джерел. Після реорганізації ряду міністерств збір відомостей ускладнився: схоже, чиновники все ще не встигли зорієнтуватися, тому не бачать нічого особливого в тому, наприклад, що Київська адміністрація не надала екологічний паспорт регіону. До того ж в Україні немає регулярних досліджень таких важливих показників, як якість питної води та забрудненість грунтів, хоча в більшості країн світу, в тому числі у багатьох країнах, що розвиваються, вони знаходяться у відкритому доступі. Раз вже влада так дбає за концепцію "держава в смартфоні", було б логічно приділяти більше уваги екологічному моніторингу та зробити результати доступними кожному користувачеві Мережі.
При складанні рейтингу ми скористалися відкритими даними Держстату, Міненергопріроди і МОЗ. У дослідженні брали участь всі регіони України, кожен міг набрати до 50 балів.

До 10 балів - за стан повітря: чим менше викидів, тим вищий бал. 5 балів область могла отримати за динаміку змін - перспективи того, що в найближчі роки викиди шкідливих речовин в атмосферу зменшаться. Ми також проаналізували статистику Держстату щодо зниження або зростання обсягу промислових викидів в атмосферу в 2018 році в порівнянні з 2014-м. За цей показник регіон міг отримати максимум 5 балів.

Ще 10 балів - за рівень створення небезпечних відходів I-III класів небезпеки: чим менше відходів, тим вищий бал. До 5 балів можна було отримати за загальний обсяг створення відходів, включаючи побутові. Також 10 балів кожен регіон міг отримати за рівень викиду забруднених вод.

До 5 балів отримували за показник, побічно характеризує стан навколишнього середовища, - кількість виявлених онкологічних захворювань. Але цей показник багато в чому залежить від розвитку в тій чи іншій частині країни медицини і якості діагностики. Наприклад, насторожують низькі значення в прифронтових Донецькій і Луганській областях. Та й точного числа жителів на підконтрольних українській владі територіях цих областей ніхто достеменно не знає. Нарешті, ми опитали експертів-екологів на предмет того, що місцева влада і бізнес роблять для поліпшення екологічної ситуації в регіоні. На підставі цих оцінок регіон міг отримати ще до 5 балів.

Лідером рейтингу третій рік поспіль стала Чернівецька область (46,9 бала). Далі розташувалися Рівненська область (46,8 бала) і Закарпатті (46,5 бала). Дивно, але четверте місце в рейтингу зайняла Луганська область (45,4 бала), яку завжди сприймали як промисловий, екологічно неблагополучний регіон. По всій видимості, це пов'язано з тим, що значна частина шахт і промислових виробництв залишилися на непідконтрольною території і оцінити їх негативний вплив на навколишнє середовище на даний момент неможливо.

Антилідери рейтингу стали Дніпропетровська (20,1 бала) і Донецька (14,6 бала) області. Це більш ніж очікувано.

Детальним описом кожної області можна ознайомиться за посиланням

А, що ж Херсонщина? Вона посіла в цьому рейтингу аж 21 місце. 

У 2019 до вже наявних екологічних проблем Херсонщини додалася ще одна: в кінці року в херсонському порту вивантажили 3 тис. т піску, який прибув з Чорногорії. За попередніми висновками лабораторних проб, в порт привезли відходи піскостpуйнoї oбpoбки кopаблів, зміст в них домішок важких металів перевищує допустимі норми.

 

Незабаром може виникнути ще одна проблема: в області запланували побудувати нову чергу Каховської гідроелектростанції. Екологи вважають, що внаслідок цього зміниться інтенсивність течії Дніпра. В результаті підвищиться рівень води в пониззі річки, що напевно вдарить по місцевій екосистемі.

"Є загальна проблема для багатьох областей: непридатні до використання отрутохімікати, що залишилися з радянських часів. Нещодавно з території Херсонщини вивезли 110 т пестицидів, за що слід похвалити обласну адміністрацію", - говорить Юлія Тищенко, керівник Центру екологічної інформації Херсонської обласної універсальної наукової бібліотеки. За її оцінками, на екологічної ситуації негативно позначається відсутність практики сортування сміття, зокрема в курортних містах. Та й в цілому з його утилізацією є проблеми: узбережжі і море забруднені. З року в рік потерпають ліси регіону: позначаються безконтрольна вирубка і пожежі. Також щороку в Херсонській і сусідній Миколаївській областях палає очерет, наповнюючи повітря їдким димом.

За матеріалами видання "Фокус". Головне фото: Getty Images

Екологічний календар