25.10.2024
Поточний стан справ у заповіднику «Асканії-Нова»
Скоро зима і всі природоохоронні заклади готуються до холодів. Не виняток і біосферний заповідник ...
20.10.2024
Через паління сухої трави та обстріли втрачаємо ліси
Для нашого довкілля вересень став місяцем лісових пожеж. Вогнеборцям довелося ліквідувати 19 лісових ...
09.10.2024
Екоцентр самовдосконалюється і прислухається до лідерів думок
Днями співробітники Центру екологічної інформації Гончарівки взяли участь у дуже цікавому та корисному ...
Під час війни ми усі зрозуміли наскільки вода важлива та навіть цінна! Після руйнування ворогом критичної інфраструктури маріупольцям довелося збирати та розтоплювати сніг, а ми, херсонці набирали воду з Дніпра. І у мирний час без очищення та кип'ятіння пити таку рідину не можна, тому її використовували лише у побуті. Бойові дії роблять воду ще більш непридатною до вживання,бо водойми та атмосфера забруднюються. Але, що ж відбувається з водними ресурсами України зараз, у розпал бойових дій? В рамках проєкту "Екологія в умовах війни" Центр екологічної інформації Гончарівки знаходить вичерпні відповіді на складні запитання.
Фахівці з Оперативного штабу при Державній екологічній інспекції кажуть, що ситуація дуже складна. Найбільша шкода йде внаслідок руйнування очисних споруд, дамб та виведення з ладу обслуговуючих організацій, які займалися водопостачанням та очищенням стічних вод. Всі вони без очистки тепер потрапляють до річок та морів, особливо, у "гарячих точках" - на півдні та на Донбасі. Але й у Київському водрсховищі в місті Ірпінь біда! Там через руйнування дамби десятки гектарів родючої землі наразі затоплені.
Ше одна небезпека - забруднення артезіанських вод, які раніше були законсервовані і вважалися стратегічним запасом держави. Останнім часом до них мала доступ кожна людина у себе на ділянці, а також промислові об'єкти та хімічні скдади. Зараз внаслідок бойових дій та руйнацій ці свердловини забруднюються. Достатньо одного потрапляння забрудника, який розповсюдиться і зробить воду непридатною до пиття. Підземний водообмін відбувається протягом сотень років, а поверхневий - протягом місяців.
Наразі вже є інформація про пошкоджені резервуари з відходами хімічного виробництва на Азовсталі, які тепер потенційно можуть потрапити до вод Азовського моря. Це може поставити під загрозу існування окремих видів морської біокультури повністю. Але чи зникне Азовське море як жива біосистема - говорити ще зарано, бо ні українські, ні міжнародні екологи поки що не мають доступу для здійснення хоча б поверхневого моніторингу.
Згодом, коли наші вчені отримають доступ до водойм з територій, які були під окупацією інформації стане більше! Гончарічка трммає руку на пульсі!