28.07.2024
Екологічні збитки від війни, завдані Херсонщині
Щодня екологічні збитки від воєнних дій по всій Україні зростають і Херсонщина не виключення: одна ...
24.07.2024
Як Асканія-Нова переживає окупацію?
У природоохоронній сфері «Асканія-Нова» є постійним ньюзмейкером і новини із заповідника ...
21.07.2024
Фестиваль «Дике поле» вкотре об’єднав українців
Центр екологічної інформації Гончарівки вперше взяв участь у історико-культурному фестивалі «Дике ...
Такою може стати наша реальність.
На Херсонщині після великої лісової пожежі 2007 року (яку особисто прилітав гасити тодішній Президент Ющенко) почав зростати показник заліснення території регіону. Тоді у Цюрупинському та Голопристанському районах постраждало більше 7 тис. га лісу. З них вирубці та новому залісненню підлягали 6,6 тис. га.
«До 2007 року показник заліснення території області становив 4,4%. Після пожежі 2007 року він зменшився до 3%. А на даний час становить 3,3%», – повідомив на прес-конференції, відповідаючи на запитання «М+», начальник обласного управління лісового та мисливського господарства Віктор Тищенко. Оптимальним же для Херсонщини, за його словами, є показник заліснення у 8%.
На даний час площа лісових масивів в області становить близько 220 тис. га. Щороку лісогосподарські підприємства регіону висаджують від 1,3 до 1,5 тис. га нових лісів. Поточного року, зокрема, заплановано висадити 1,3 тис. га, у тому числі навесні – 1,1 тис. га, розповів Віктор Тищенко.
Відзначимо, Херсонщина є одним із найменш заліснених регіонів України. У глибинних районах області лісистість становить менше 1% їх території. Тож нам треба особливо старанно берегти нашу природу. Однак уже в 2012 році кількість пожеж на землях Державного лісового фонду зросла вдвічі, а на землях інших користувачів кількість пожеж, що загрожували загорянням лісових масивів, – у чотири рази. «Поточного року в області на землях Держлісфонду вже було 12 пожеж загальною площею 2,6 га. А на землях інших користувачів – 24 пожежі загальною площею 330 га», – розповів Віктор Тищенко. У відповідному ж минулорічному періоді (станом на 3 квітня) на землях Держлісфонду було 6 пожеж (на площі 1,1 га), і 6 пожеж (на площі 13 га) – на землях інших користувачів.
Існує ще одна важлива проблема – полезахисні лісосмуги. Вони, за визначенням спеціалістів, є одним із найбільш ефективних засобів боротьби із посухою та опустелюванням. Особливо – у степових регіонах, у числі яких і Херсонська область. Однак після того, як лісосмуги, які раніше належали колгоспам, стали «нічиїми», значну їх кількість на Херсонщині вирубали. Причина банальна – відсутність коштів. Передати лісосмуги планувалося новоствореному державному підприємству «Херсонське обласне агролісомеліоративне підприємство «Херсонагроліс». Підприємство створили ще у 2007 році, проте до цього часу у його віданні немає жодної лісосмуги. Адже, щоб передати їх на законній підставі, необхідно виготовити відповідні акти, а це потребує великих коштів, зазначив Віктор Тищенко.
Що ж до відновлення лісосмуг в регіоні, то, як повідомив пан Тищенко, цим займається зараз лише Новотроїцький лісгосп, який щороку висаджує до 20 га лісосмуг.
З 1 травня в регіоні розпочинається туристичний сезон. Херсонщина прийматиме відпочивальників, та й херсонці все частіше виїздитимуть на природу. Лісгосп робить все, що в його силах, щоб забезпечити належне перебування в лісах Херсонщини мешканців області та гостей. Торік, зокрема, облаштували 54 зони відпочинку (рекреаційні пункти), де можна зупинитися та перепочити. 24 таких пункти створили вздовж доріг. Проте протягом цієї зими всі пункти в тій чи іншій мірі були зруйновані. Десь розібрали туалети, десь зняли дошки зі столів, десь вкрали дитячі гойдалки. «На даний час все це відновлено нами за власні кошти», – зазначив Віктор Тищенко. Проте це справді проблема, каже він. А тому лісники думають, як мінімізувати збитки, що завдають лісовим рекреаційним пунктам вандали. Один з виходів – замість туалетів із дошок встановлювати плетені з гілок кабінки. Красти не буде чого, проте у наших людей може з'явитися бажання просто знищити туалет...
Валерій Іваненко (Херсон Маркет плюс. – №15 (325). – 12-18.04.2012)