Новини. Події

21.02.2024
Через війну популяція зубрів значно скоротилася
Національний природний парк “Залісся”, що в Київській області понад місяць перебував під ...

Детальніше...

17.02.2024
Результати роботи застосунку ЕкоЗвгроза
На початку повномасштабного вторгнення рф було створено вебресурс та мобільний застосунок ЕкоЗагроза ...

Детальніше...

05.02.2024
Окупанти знов вбивають тварин лівобережжя
Нещодавно мережу сколихнули світлини, на яких російські окупанти позують з мертвими тваринами, вочевидь ...

Детальніше...

Всі новини

Голосування
Як Ви ставитесь до бродячих тварин в місті?







Випадкове фото



Всі новини

Незаконна вирубка лісів не вщухає і під час війни!

26.11.2023

Єврокомісія рекомендувала розпочати переговори про вступ України до ЄС! Міндовкілля вже похвалилося, що оцінка наближеності нашого законодавства до європейського в частині охорони довкілля тепер становить 2 бали замість 1... за 5-бальною шкалою.

Європейський Союз прямо вказує на "високий ризик невідповідності" нашого лісового законодавства регламентам ЄС. Що в перекладі з дипломатичної означає "все дуже погано": в нас досі не надаються дозволи на проведення перевірок за зверненням громадськості, дається "зелене світло" таким проектам як будівництво ГЕС, натомість доступ до ОВД (оцінка впливу на довкілля) обмежений. Доступ до карт лісів, публічної кадастрової карти, матеріалів перевірки екологічної інспекції та іншої екологічної інформації взагалі закритий, а законопроект "Про ринок деревини" лежить два роки без руху…

Із позитивного в сфері охорони природи ЄС відмітив ухвалення в червні 2022 закону 5650 (про самосійні ліси) та підзаконних актів, якими заборонили висадку інвазійних видів дерев. Але останній наказ скасували.

Кричущі ситуація склалася на Сумщині у Шостівському районі, там вирубка самосійних лісів почалася незадовго до початку війни. Хоча еко-активісти неодноразово наголошували, що на Сіверському напрямку самосійні ліси мають стратегічне оборонне значення. Після 24 лютого 2022 року знищення самосійних лісів на кілька місяців припинилося. Але з’явились підприємці, які знову почали вирубувати ці самосійні ліси, яким понад 30 років.

«Так у Шосткінському районі почалось масштабне розліснювання. Триває це все й по цей день. З березня я майже щодня повідомляв про машини, які вивозять самосійний ліс. За весну я надіслав понад сотню заяв. Місцева влада не реагувала, екологічна інспекція говорила про постанову 303, мовляв, нічого не можемо вдіяти», - розповідає голова Громадського комітету з контролю захисту клімату та збереження екосистемних послуг у громадах Сергій Рубаник.

З осені вирубувати почали самосійний ліс у регіональному ландшафтному парку «Верхньоесманський». Небайдужі громадяни знову подавали звернення та заяви, знімали рубки на відео, зупиняли машини... Наприкінці вересня у селі Землянка Сергій Рубаник побачив машину, яка везла деревину з ділянок, що рекомендовані занести до ландшафтного парку. Площа цих ділянок понад 200 га самосійного лісу в комунальній власності. Щоб встановити номер машини, активісту довелося її обігнати (Сергій був на коні): ззаду номерів не було. Водій під’їхав дуже близько, Сергій подумав, що водій зупинився. Але чоловік, що керував вантажівкою здійснив наїзд на вершника, а потім вибіг з авто і накинувся з молотком на потерпілого. Сергій зміг викликати поліцію і повідомив про замах на вбивство. Цю справу оформили як ДТП. Внаслідок отриманих травм кінь помер.

На Західній Україні вирубка лісів теж не вщухає! Потерпають від рубки лісові насадження у селі Басівка Годовиця та Ставчани Сокільницької та Орошинської територіальних громад (це під Львовом). Там зафіксували 440 незаконно зрубаних дерева, завдавши збитків державі на 3 млн грн. Про це повідомляє ГО «Лісові ініціативи та суспільство». Лісові масиви цієї території знаходяться у користуванні ДП «Дослідне господарство «Оброшине» Інституту сільського господарства Карпатського регіону Національної академії аграрних наук України. Дуб, бук, осика, береза та вільха - за такими деревами полюють на чорному ринку, цього разу тільки дуба вирубили на 2 млн грн. Наразі представники ГО звернулися до правоохоронних органів, а ті в свою чергу відкрили кримінальне провадження за ст.246 ККУ.

Вирубці лісів сприяють і на законодавчому рівні. У вересні Держлісагентство оприлюднило проект нових змін законодавства: лісова галузь пропонує розширити перелік лісів, де дозволятиметься проводити рубки переформування. У теорії, ідея рубок переформування непогана. Це рубки, які покликані поступово перетворити штучні ліси з одного виду дерев у ліси, більш наближені до природного стану. Однак на практиці переформування вже давно перетворилося в чергову схему. Ці рубки часто використовують, щоб рубати там, де інші види рубок заборонені. Новими змінами до законодавства лісівники пропонують дозволити проводити «переформування» у більшості лісів України, зокрема й природного походження, високогірних чи старовікових. Замість переформовувати штучні ліси, які становлять половину всіх лісів України, лісівники хочуть рубати будь-що і будь-де, там де їм зручно. Однак попри заяви активістів з різних природозахисних організацій проект нових змін вже пройшов більшість погоджень з боку органів влади. І вже зовсім скоро нові правила можуть винести на розгляд Кабміну.

Центр екологічної інформації Гончарівки і надалі буде доносити правду до наших користувачів, якою б гіркою вона не була. Ми обов’язково повернемося до цієї теми у наступних матеріалах.





Екологічний календар